Różne metody tworzenia plakatów dostarczają im unikatowych właściwości, które pozwalają dobrać sposób wykonania odpowiedni do potrzeb klienta. Druk solwentowy i cyfrowy to najpopularniejsze metody tworzenia plakatów. Warto przyjrzeć się właściwościom grafik wykonanych na te dwa sposoby.
Plakat solwentowy
Tworzony jest przy użyciu atramentów solwentowych. Proces drukowania zachodzi przy odpowiedniej temperaturze, przez co atramenty wnikają głęboko w materiał na który są nanoszone.
Plakaty solwentowe cechują się wodoodpornością oraz tolerancją na wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo świetnie zniosą ekspozycję na słońcu, bowiem są odporne na promieniowanie UV. Dzięki swojej wytrzymałości mogą być wykorzystane do plakatów, które będą wisiały przez długi czas, przykładowo plakaty poznańskie reklamujące miasto, umieszczone w urzędzie miasta.
Plakat cyfrowy
Plakaty tworzone metodą druku cyfrowego powstają w wyniku działania elektrofotograficznej maszyny drukarskiej. Zaletą druku cyfrowego jest możliwość stosunkowo taniej produkcji małego nakładu plakatów.
Plakaty cyfrowe cechują się wysoką rozdzielczością, chociaż ustępują nieco odpowiednikom solwentowym pod względem wytrzymałości. Druk cyfrowy wykorzystywany jest między innymi przy produkcji ulotek.